MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY – Miroslav Radiměřský

Úvodní video ke kurzu MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY od Miroslava Radiměřského.

🎓 O KURZU
Mikroekonomie je pomyslným prvním krokem do světa ekonomie jako takové. Popisuje a analyzuje chování subjektů na trhu, spotřebitelů i výrobců. Ukazuje, jak se jejich chování promítne do chování trhů. Nastiňuje, jak vzniká rovnováha na trzích, ale hlavně jaký vliv a dopady mají změny cen a dalších faktorů.

K čemu to je?
V moderní ekonomii stojí vše na mikroekonomických základech. I nejsložitější teorie a modely rozhodování komplexních nadnárodních celků v sobě obsahují rozhodování jednotlivců – ať už manažerů či zaměstnanců nebo zákazníků. Právě tohle rozhodování jednotlivců je popisováno mikroekonomickými principy. V tomto kurzu vám Mirek zmíněné principy představí a popíše. Není odpovědí na všechny otázky, ale nástrojem jak si otázky pokládat a následně si na ně odpovídat. Mikroekonomie je rámcem, nástrojem na popis a pochopení mnohem složitější reality.

Ukážeme si proto, co je špatného na stáních regulacích, čím škodí monopol, a proč ekonomové zdvihají obočí při zmínce o clech a daních. Mimo to kurz pokrývá základy mikroekonomie v bakalářských kurzech a nabízí tak vhodné doplnění studijních materiálů.

Automatický transcript

Minuta: 0
Hezký den, já jsem Mirek radiměřský a jsem ekonom ekonom na Mendlově univerzitě, kde se zabývám mezinárodním obchodem mezinárodní obchod. Studuji a také učí, jenže než se z vás stane odborník na mezinárodní obchod nebo na jakýkoliv jiný obchod, tak v každé ekonomické škole, v každé ekonomické profesi. Musíte začít od začátku v tomto kurzu je mojí ambicí, abych vám představil právě takové začátky na každé vysoké škole v prváku je podobný předmět. Většinou se jmenuje mikroekonomie nebo úvod do ekonomie mi tady projdeme na následujících videích vše co je spojené se základy mikroekonomie. Podíváme se na to, jak se rozhodují lidé, jak se z nich stávají spotřebitelé jako spotřebitelé určí, který statek nakoupí, který ne, řekneme si co je vlastně statek. Co je služba. Při
Minuta: 1
odvodíme z chování jednotlivců. Jak vypadá poptávka? Proč nakupujeme to, co nakupujeme, když budeme mít hotovou poptávku. Musíme si odvodit nabídku. Přesuneme se tady firma uvidíme. Podle čeho se rozhoduji firmy, když něco nabízejí, když prodávají jak určují své ceny. Samozřejmě firmy potřebují někde najmout své zaměstnance a zaměstnanci jsou vlastně spotřebitelé, kteří si tím vydělávají na svojí spotřebu, takže Poté co vyřešíme trh výrobků a služeb, tak se nám to krásně spojí přes trh práce a Trh kapitálu trh výrobních faktoru na závěr, protože vše teoretické a modelové bývá, až příliš krásné, tak probereme i některé limity, kde mikroekonomie selhává Respektive, kde je svět komplikovanější a tady samozřejmě i zajímavější než naše učebnicová modelová realita ve školce mikroekonomie učí dost výrazně odtržená od Tohle
Minuta: 2
to já nechci mojí ambicí je věci, které budu vysvětlovat co nejvíc propojovat s realitou používat reálné příklady sledovat, jak to co očekáváme a vyvodíme z modelu nebo naopak nesouvisí s realitou, jestli je realita úplně o něčem jiném, nebo jestli je ta mikroekonomie k ničemu, já vám chci ukázat jak si mikroekonomií pracovat, aby pro vás byla na pomocnou, aby vám pomohla odpovídat si na otázky, proč vypadají některé trhy. Tak jak vypadají Proč se ceny hýbou tak jak se hýbou. Pojďme tady do toho, já se na vás těším u prvního videa.

Předchozí video

MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY - LEKCE 10: Clo - M. Radiměřský

Další video

Sférické souřadnice | 5/9 Trojné integrály | Matematika | Onlineschool.cz