MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY – LEKCE 6: Bitcoin – M. Radiměřský

6. LEKCE ZDARMA: Bitcoin z kurzu MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY od Miroslava Radiměřského.

🎓 O KURZU
Mikroekonomie je pomyslným prvním krokem do světa ekonomie jako takové. Popisuje a analyzuje chování subjektů na trhu, spotřebitelů i výrobců. Ukazuje, jak se jejich chování promítne do chování trhů. Nastiňuje, jak vzniká rovnováha na trzích, ale hlavně jaký vliv a dopady mají změny cen a dalších faktorů.

K čemu to je?
V moderní ekonomii stojí vše na mikroekonomických základech. I nejsložitější teorie a modely rozhodování komplexních nadnárodních celků v sobě obsahují rozhodování jednotlivců – ať už manažerů či zaměstnanců nebo zákazníků. Právě tohle rozhodování jednotlivců je popisováno mikroekonomickými principy. V tomto kurzu vám Mirek zmíněné principy představí a popíše. Není odpovědí na všechny otázky, ale nástrojem jak si otázky pokládat a následně si na ně odpovídat. Mikroekonomie je rámcem, nástrojem na popis a pochopení mnohem složitější reality.

Ukážeme si proto, co je špatného na stáních regulacích, čím škodí monopol, a proč ekonomové zdvihají obočí při zmínce o clech a daních. Mimo to kurz pokrývá základy mikroekonomie v bakalářských kurzech a nabízí tak vhodné doplnění studijních materiálů.

Automatický transcript

Minuta: 0
Zajímavost na okraj Bitcoin nevím, co si myslíte o Bitcoinu a já můžu z pohledu ekonoma říct, že to velmi zajímavá věc Bitcoin. Možná jste o tom slyšeli a se snaží nějakým způsobem simulovat způsob, jak fungovaly měnový systém i v době, kdy jsme byli na vázání na zlato princip spočívá v té době v tom, že zlato se těží strašně špatně a strašně pomalu to znamená množství peněžního kovů bylo omezené nějakým přírodním zákonem, dneska českou korunu jsme schopni tisknout nekonečně mnoho centrální banka se rozhodne a tiskne to znamená hodnota dané měny souvisí od toho kolik se rozhodne centrální banka tisknout myšlenka Bitcoinu je Napojená na nějaké omezení a pravděpodobně. Víte, že Bitcoin se dá těžit to znamená váš výpočetní. Stroj je zapojen v těžbě a za určitý strávený
Minuta: 1
čas, získáte jisté množství Bitcoin myšlenka je právě úplně stejná jako bylo u toho zlata těžbou omezené množství bitcoinů v dané ekonomice. Představme si teď pro jednoduchost, že máme nějakých. nějaké třeba dva miliony korun českých A budeme mít pouze. 1000 Bitcoin Don značím si to jako Bitcoin. A v tu chvíli jasné. Jakou hodnotu bude mít jeden Bitcoin. Jeden bitcoin, pokud po škrtám nuly. Jeden bitcoin bude odpovídat 2000Kč. Kouzlo Bitcoinu spočívá v tom, že a bitcoiny rostou pomalu mi nějakým způsobem těšíme a Řekněme,
Minuta: 2
že za danou dobu se nám nepodaří na těžit žádné bitcoiny. Takže nám zbyde tisícovka Bitcoinu zatímco centrální banka za stejnou dobu může řekněme zdvojnásobit. množství korun českých v oběhu Pokud dojde k svůj násobení množství korun českých v oběhu a zbytkovým se nic nestane, tak jeden bitcoin odpovídá 4000 Kč českých. Takhle krásně funguje i inflace. Představme si, že množství fyzického produktu je stále stejné. Pokud je množství fyzického produktu stále stejné ceny v bitcoinech jsou stále stejné, ale za tu danou dobu se nám ceny v korunách českých zdvojnásobily. To je jedna z myšlenek Bitcoinu, proč by měl být zajímavý, protože by mě měli zůstat ceny stabilní.
Minuta: 3
Jiná věc je že Bitcoin nesouvisí s žádnými vládami tím pádem nelze tiskem s ním manipulovat jen Evi sledovatelné. To už je ale jiný příběh.

Předchozí video

MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY - LEKCE 10: Clo - M. Radiměřský

Další video

Sférické souřadnice | 5/9 Trojné integrály | Matematika | Onlineschool.cz