MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY – LEKCE 3: Proč není nic zadarmo – M. Radiměřský

3. LEKCE ZDARMA: Proč není nic zadarmo z kurzu MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY od Miroslava Radiměřského.

🎓 O KURZU
Mikroekonomie je pomyslným prvním krokem do světa ekonomie jako takové. Popisuje a analyzuje chování subjektů na trhu, spotřebitelů i výrobců. Ukazuje, jak se jejich chování promítne do chování trhů. Nastiňuje, jak vzniká rovnováha na trzích, ale hlavně jaký vliv a dopady mají změny cen a dalších faktorů.

K čemu to je?
V moderní ekonomii stojí vše na mikroekonomických základech. I nejsložitější teorie a modely rozhodování komplexních nadnárodních celků v sobě obsahují rozhodování jednotlivců – ať už manažerů či zaměstnanců nebo zákazníků. Právě tohle rozhodování jednotlivců je popisováno mikroekonomickými principy. V tomto kurzu vám Mirek zmíněné principy představí a popíše. Není odpovědí na všechny otázky, ale nástrojem jak si otázky pokládat a následně si na ně odpovídat. Mikroekonomie je rámcem, nástrojem na popis a pochopení mnohem složitější reality.

Ukážeme si proto, co je špatného na stáních regulacích, čím škodí monopol, a proč ekonomové zdvihají obočí při zmínce o clech a daních. Mimo to kurz pokrývá základy mikroekonomie v bakalářských kurzech a nabízí tak vhodné doplnění studijních materiálů.

Automatický transcript

Minuta: 0
jedna z nejsmutnějších ekonomie je že nic není zadarmo ani volný čas není zadarmo a způsob jak my jsme schopni určit cenu například volného času a jsou v ekonomii tak zvané náklady ušlé neboli obětované příležitosti český by se dalo říct něco za něco pokud něco spotřebovává musím se něco něčeho vzdát a vezu na Lysý jednoduchý případ Vezměte si něco co máte velmi a já například zbožňuji citronovou zmrzlinu Pokud chci spotřebovávat jíst citronovou zmrzlinu Musím si na ni vydělat to znamená Pokud zůstanu doma budu hrát počítačové hry budu sedět u televize nejdu do práce nevydělávám a nejsem schopný spotřebovat citronovou zmrzlinu Řekněme že moje hodinová mzda je dvě stovky V případě pokud můžu za dvě stovky koupit si například dva kyblíky citronové zmrzliny tak hodina hraní počítačových her mě stojí dva kyblíky citronové zmrzliny
Minuta: 1
A jako druhý příklad můžeme použít samotný volný čas je potřeba uvědomit si, že já ne porovnávám jakoukoliv druhou možnost. Já používám tu porovnávám tu druhou pro mě nejlepší volno možnost. To znamená já na jednu stranu jsem v předchozím případě zbožňoval zmrzlinu. Na druhou stranu jsem zbožňovala počítačové hry v případě volného času a jistě jste někdy čelil čelila problémů mám jeden večer. Mám dvě akce můžu strávit večer s partnerem partnerkou nebo můžu jít s kamarády s kamarádkami a na nějakou akci v tuhle chvíli jsou to pro mě dvě nejdůležitější možnosti televize v tu chvíli nepadá v úvahu, protože není srovnatelná ani S jednou z možností v tuhle chvíli, já se musím rozhodnout mám jeden večer mám dvě možnosti. Něco za něco co znamená spravím li čas s partnerem s partnerkou. Přicházím o své přátele, jdu s přáteli ven. Přicházím o večer Sparta.
Minuta: 2
partnerkou a zamyšlení jednoduchá otázka, proč netrávím všechny večery s partnerem partnerkou nebo s kamarády, to si probereme dále. Zatím s tím zkuste zamyslet odpověď jistě znáte. Zkuste se nad tím zamyslet i ekonomicky.

Předchozí video

MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY - LEKCE 10: Clo - M. Radiměřský

Další video

Sférické souřadnice | 5/9 Trojné integrály | Matematika | Onlineschool.cz