MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY – LEKCE 2: Proč ekonom. rádi volný trh – M. Radiměřský

2. LEKCE ZDARMA: Proč mají ekonomové rádi volný trh z kurzu MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY od Miroslava Radiměřského.

🎓 O KURZU
Mikroekonomie je pomyslným prvním krokem do světa ekonomie jako takové. Popisuje a analyzuje chování subjektů na trhu, spotřebitelů i výrobců. Ukazuje, jak se jejich chování promítne do chování trhů. Nastiňuje, jak vzniká rovnováha na trzích, ale hlavně jaký vliv a dopady mají změny cen a dalších faktorů.

K čemu to je?
V moderní ekonomii stojí vše na mikroekonomických základech. I nejsložitější teorie a modely rozhodování komplexních nadnárodních celků v sobě obsahují rozhodování jednotlivců – ať už manažerů či zaměstnanců nebo zákazníků. Právě tohle rozhodování jednotlivců je popisováno mikroekonomickými principy. V tomto kurzu vám Mirek zmíněné principy představí a popíše. Není odpovědí na všechny otázky, ale nástrojem jak si otázky pokládat a následně si na ně odpovídat. Mikroekonomie je rámcem, nástrojem na popis a pochopení mnohem složitější reality.

Ukážeme si proto, co je špatného na stáních regulacích, čím škodí monopol, a proč ekonomové zdvihají obočí při zmínce o clech a daních. Mimo to kurz pokrývá základy mikroekonomie v bakalářských kurzech a nabízí tak vhodné doplnění studijních materiálů.

Automatický transcript

Minuta: 0
Když se řekne ekonomie, tak se velké většině z nás vybaví trhy, co víc volné trhy liberalizované a svobodné a my ekonomové máme rádi a jasné. Otázka je Proč je máme rádi, když si chce na tuto otázku odpovědět. Vyplatí se použít jednoduché myšlenkové cvičení, srovnejme si dva klíčové případy centrální plánování zcela volný trh a aby jsme byli schopní nějakým zkusím posoudit musíme nebo v ekonomii mi to děláme zhodnotit. Co je efektivnější. Co je levnější a krásným Příkladem může být nedávná tragédie, respektive havárie a firmy British petroleum v mexickém zálivu máme jednoduchý průmysl, který má málo firem a je celkem přehledný těžba ropy a její zpracování. Jak na podobný problém zareaguje centrální plánování a jak trh. Vezmeme-li si centrální plánování, máme-li havárii pravděpodobně dojde k poklesu produkce správná reakce je snížit spotřebu. To
Minuta: 1
znamená centrální plánovač musí rozplánovat. Kdo bude spořit, kolik bude spořit? Kdy začne Kdy skončí kdejaká a priorita tyhlety všechny věci se musí naplánovat v každém kroku celé výroby a celé spotřeby a nyní se podívám. A jak jsi se stejným problémem poradí volné trhy. A v tomhle případě dochází k plánování. Rozdíl je, že nyní plánují všichni a plánují na základě ceny a my v ekonomii tomuhle tomu říkáme informační funkce C. A vezmeme si opět náš příklad. A došlo k havárii a klesá nám produkce ropy na pokles produkce reagují burzy, na kterých je ropa obchodována ceny letí nahoru. To je dostatečná informace. Nemusím vědět, proč paticemi nahoru. Stačí mi že letí ceny nahoru, reaguji na to Semily spekulant ropa letí nahoru, já upravím svoje kontrakty, jsem-li výrobce opět zpracovatel
Minuta: 2
upravím svoje ceny, tím se dostává informace o tom, že z ceny vzrostly k Mým dalším odběratelům, budu-li vyrábět například benzín, zdraží mm výrobu benzínu rostou ceny benzínu roste cena benzínu na pumpách. Lidé, kteří žijí na druhé straně planety vůbec nemusí vědět, že se něco v mexickém zálivu pro ně je důležitá informace, že rostou ceny důvod je v tuhle chvíli irelevantní mi reagujeme na rostoucí cenu upravujeme svojí spotřebu krásná věc. V volných trzích je, že není jsme schopni velmi snadno roztřídit priority. Pokud Já jsem velmi efektivní velmi schopný výrobce. Nevadí, protože můžu zdražit své výrobky naopak. Pokud leží například v Brně nebo Praze a může celkem snadno vyměnit auto za hromadnou dopravu, tak přestoupím z auta na hromadnou dopravu a tím vlastně já snižují
Minuta: 3
spotřebu ropy. To znamená já reaguji způsobem, který by nikoho Ne žádného centrálního plánovače nemohlo napadnout na věc o které Já vlastně ani nevím tohle to je největší síla volných trhu, respektive volný chce, proto mi jako No moje Máme rádi otázka bude trochu osobnější. V ekonomii si často pokládám a otázku. Jaká je cena volného času? To znamená Jaká je cena vašeho volného času. Kolik stojí to, když nic neděláte. Zkuste se nad těmito otázkami zamyslet a spolu se vrátím a v dalších videích a vysvětlíme si. Jak věci fungují. A jak jsi na ty takovéto otázky odpovědět v rámci ekonomické teorie a ekonomii jako takové.

Předchozí video

MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY - LEKCE 10: Clo - M. Radiměřský

Další video

Sférické souřadnice | 5/9 Trojné integrály | Matematika | Onlineschool.cz