MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY – LEKCE 1: K čemu je ekonomie dobrá – M. Radiměřský

1. LEKCE ZDARMA: K čemu je ekonomie dobrá z kurzu MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY od Miroslava Radiměřského.

🎓 O KURZU
Mikroekonomie je pomyslným prvním krokem do světa ekonomie jako takové. Popisuje a analyzuje chování subjektů na trhu, spotřebitelů i výrobců. Ukazuje, jak se jejich chování promítne do chování trhů. Nastiňuje, jak vzniká rovnováha na trzích, ale hlavně jaký vliv a dopady mají změny cen a dalších faktorů.

K čemu to je?
V moderní ekonomii stojí vše na mikroekonomických základech. I nejsložitější teorie a modely rozhodování komplexních nadnárodních celků v sobě obsahují rozhodování jednotlivců – ať už manažerů či zaměstnanců nebo zákazníků. Právě tohle rozhodování jednotlivců je popisováno mikroekonomickými principy. V tomto kurzu vám Mirek zmíněné principy představí a popíše. Není odpovědí na všechny otázky, ale nástrojem jak si otázky pokládat a následně si na ně odpovídat. Mikroekonomie je rámcem, nástrojem na popis a pochopení mnohem složitější reality.

Ukážeme si proto, co je špatného na stáních regulacích, čím škodí monopol, a proč ekonomové zdvihají obočí při zmínce o clech a daních. Mimo to kurz pokrývá základy mikroekonomie v bakalářských kurzech a nabízí tak vhodné doplnění studijních materiálů.

Automatický transcript

Minuta: 0
Tak domů jako novej se dřív nebo později stane, že se ho někdo zeptá. K čemu je vlastně jako nové dobrák vás by to Samozřejmě mělo zajímat, tak to znamená. Co dokáže ekonomie zodpovědět, k čemu jsme dobří k čemu jsme v hodní a všichni znáte pravděpodobně z reálného světa věci, které na první pohled nedávají smysl. Vemte si auto a Prodáme nové auto a Během 30. Vteřin se z něho stane. Auto ojeté. Už na první pohled není problém, dokud si neuvědomíte, že jeho cena o třetinu klesla věc, která na první pohled nedává smysl auto je stále kvalitní, ale je levnější tahleta věc, která vám dávám smysl dávat nemusela je ekonomií vysvětlitelná dalším krásným. Příkladem je Michelinská hvězda, pravděpodobně jí znáte a pravděpodobně znáte výrobce pneumatik Michelin. To už ale tak běžně známou věcí není ještě na ty dvě firmy je ve skutečnosti 1a.
Minuta: 1
Ekonomie mám schopná vysvětlit, jak se stane, že výrobce pneumatik se stane expertem na hodnocení restaurací a princip spočívá v tom, že každý z nás každý den čelí mnoha, držím situacím dělá mnoho Rozhodnutí musí se podle něčeho rozhodnout a jeho rozhodnutí a jsou následky trh na to reaguje a vznikají tak zvané. Tržní situace. Tržní struktury ekonomie. Je tu od toho respektive. Je schopná tyhlety struktury analyzovat popsat a pochopit tím pádem věci, které na první pohled nedávají smysl jsme my ekonomové a ekonomie jako taková schopni vysvětlit.

Předchozí video

MIKROEKONOMIE ZASAZENÁ DO REALITY - LEKCE 10: Clo - M. Radiměřský

Další video

Sférické souřadnice | 5/9 Trojné integrály | Matematika | Onlineschool.cz